uzeum

wstecz

Muzeum w Gołotczyźnie powstało w 1962r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Początkowo był to gabinet Aleksandra Świętochowskiego mieszczący się w willi z Alma. W latach siedemdziesiątych gabinet opieką otoczyło Muzeum Romantyzmu w Opinogórze tworząc odział. Od 1976r., aż do 1994r., była to samodzielna placówka pod nazwą Muzeum Aleksandra Świętochowskiego. Pod jego potrzeby przekazana została willa Krzewnia, w której pisarz spędził ostatnie lata życia oraz budynki gospodarcze i okalający je park. Szczególną wartość przedstawia wyposażenie gabinetu, biblioteka, rzeczy osobiste oraz ocalałe fragmenty literackiej spuścizny i korespondencji z ponad 70 lat.
W 1994r. ówczesne Muzeum Okręgowe w Ciechanowie (od 1998r. Muzeum Szlachty Mazowieckiej) przejęło kompleks muzealny w Gołotczyźnie. W latach 1996-1998 wyremontowano dworek.

Muzeum składa się z dwóch głównych obiektów:

- Dworek Aleksandry Bąkowskiej
- Krzewnia - dom Aleksandra Świętochowskiego

Dworek Aleksandry Bąkowskiej to zabytkowy budynek, którego podstawową funkcją jest przywołanie atmosfery, jaka mogła panować w przeciętnym średniozamożnym dworku szlacheckim na Mazowszu na przełomie XIX-XX wieku, a nawet w okresie międzywojennym.

Na ścianach stare tkaniny (XVIII-wieczny kilim z motywem palmet i lancetowatych liści, oraz kaukaski XIX-wieczny sumak o geometrycznym wzorze z elementami figur zwierzęcych).
Stara litografia przedstawiająca herby szlachty polskiej wraz z herbem Litwy, nad sekretarzykiem, drzewo genealogiczne w formie obrazu zawieszone nad biurkiem, delikatnie sygnalizują pochodzenie gospodarzy. Krzyż na ścianie kropielniczka do wody święconej w futrynie drzwi, a przede wszystkim ryngraf umieszczony na sumaku nad kanapą pomiędzy skrzyżowanymi szablami polskiego oficera, kierują myśli na temat religijności i patriotyzmu gospodar
Na galerię malarstwa składają się portrety szlacheckie oraz malarstwo artystów działających na terenie Mazowsza na przełomie XIX i XX w.: Adama i Jana Ciemniewskich oraz Olgierda Vetesco. Oddzielna ekspozycję poświęcono Aleksandrze z Sędzimirów Bąkowskiej.

Na terenie zabytkowego parku odbywają się dwie duże imprezy plenerowe:

1. Kwiaty ogrodów -majowa impreza, której celem jest m.in pokazanie piękna Gołotczyzny wiosną.

2. Zajazd szlachecki - wrześniowa impreza, która oprócz tradycji, strojów i zabaw szlachecki ukazuje również piękna Polską jesień w Gołotczyźnie.

Krzewnia – dom Aleksandra Świętochowskiego to usytuowana na terenie parku willa, w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski.

W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum.

Ekspozycje dotychczasowe (wyposażenie gabinetu, biblioteka, jadalnia) zostały uzupełnione o takie przedmioty codziennego użytku, jak: ubiory, nakrycia głowy obuwie, parasole, sepety podróżne, szafy, świeczniki, lampy naftowe, gąsiory na wino i nalewki oraz wyposażenie kuchni: rekonstrukcja kuchni kaflowej, kredens kuchenny ze stołowizną, stół kuchenny, pomocnik kuchenny na naczynia kuchenne, makatki haftowane na płótnie i inne drobne elementy wyposażenia kuchennego.

W Gołotczyźnie, poza zespołem muzealnym, w skład którego wchodzi Krzewnia, dworek i zabudowania gospodarcze położone na terenie zabytkowego parku (można w nich obejrzeć maszyny, pojazdy i narzędzia rolnicze z początku XX w.), należy również willa Alma, kompleks budynków szkoły rolniczej z pocz. XX w. I grób Aleksandra Świętochowskiego na miejscowym cmentarzu.

Muzeum - Oddział w Gołotczyźnie; tel. (023) 671 30 78

 

wstecz